מספרם  של הרוכבים על אופניים חשמליים חצה זה מכבר את רף ה- 100,000 מספרם גדל בעקביות ובהתמדה, ובעיקר- במהירות. היתרונות והתועלות שבהם הופכים אותם לכלי ניידות אטרקטיבי ומועדף; הם זולים, הם חסכוניים, הם מאפשרים לשלב כושר גופני בעת הרכיבה, הם מאפשרים לחוש את הרוח, להריח ריחות, לנשום  אוויר. הם מייתרים חלק ניכר מהשימוש ברכב ויש מי שהם מייתרים כליל את הצורך בו. הם מייתרים את ההכרח הבלתי נמנע להיקלע לפקקים ולהיתקע בהם, מונעים כעס ורוגז בכלל אי יכולת למצוא מקום חנייה ועוד.

מה אומר החוק ומהן התקנות לרכיבה בטוחה

חוק האופניים החשמליים הוא, בעצם, אוסף של תקנות, אשר פרסומן בציבור לוקה בחסר והן בעיקר לא נתפסות כסעיפים בחוק, אשר מי שעובר עליהן עלול להיענש. רכיבה על אופניים חשמליות 48v מחייבת את הרוכבים לציית למספר כללים אשר הלכה למעשה יש לכל אחד מהם תוקף של חוק גם אם אין לו מעמד רשמי כזה.

 

  1. איסור רכיבה על מדרכות
  2. איסור חציית מעבר חציה להולכי רגל ברכיבה
  3.  חובת חבישת קסדה בכל רכיבה.
  4.  איסור הרכבה של ילד שמשקלו מעל 25 ק"ג או גיל תשע. המוקדם מהשניים.
  5. חובת סימון האופניים  בתאורת בטיחות ובמחזירי אור
  6.  איסור רכיבה על אופניים חשמליים לפני גיל 16
  7. יש לסמן באופן בולט על השלדה את עובדת היותם של האופניים "בעלי מנוע עזר".

הסברה מתאימה ואכיפת החוק

הקושי באכיפה נובע הן ממחסור בכוח אדם והן בסדר עדיפויות המכתיב הקצאת משאבים לנושאים, אשר נתפסים ככאלה שהטיפול בהם חשוב ודחוף יותר. באחרונה, עם ריבוי מעורבותם של רוכבים על אופניים חשמליים מתחדדת  המודעות לצורך באכיפה מוגברת ובענישה מחמירה, כמו גם לצורך ליידע את הציבור על אודות חוק האופניים החשמליים.

 

על אף שאין ספק כי נדרש מאמץ הסברתי נמרץ ומשמעותי לגבי הסכנות הפוטנציאליות הרבות הגלומות ברכיבה על אופניים- הן לרוכב והן לסובבים אותו, חשוב לפרסם- ועוד קודם לכן לתת תוקף חוקי לתקנות! –  את דבר קיומו של חוק האופניים החשמליים שבו יפורטו ויודגשו כל האיסורים החלים על המשתמשים באופניים.

בחודש יולי 2014  אישרה ועדת הכלכלה את התקנות של משרד התחבורה, ובתחילת ספטמבר הן נכנסו לתוקף. אין ספק כי עדיין, בהעדר חוק האופניים החשמליים יש שוליים רחבים של אי-בהירות. אכיפת התקנות אף היא לוקה בחסר. ייתכן כי ככל שיגדל מספר התאונות שבהן מעורבים רוכבים על אופניים חשמליים לא יהיה מנוס ממיצוי הדין עם מי מהם שאחראים לגרימתן.

השינוי מתחיל קודם כל אצל הרוכב

 

ברור כי עצם החוק לא מונע את אי הציות לו ואת הזלזול בו אבל הוא הופך את הצפצוף עליו לבלתי חוקי ולכן כזה המצדיק ולמעשה מחייב ענישה. האופניים החשמליים הם עובדה קיימת. היתרונות הרבים שלהם הופכים את השימוש בהם לחלק בלתי נפרד משגרת יומם של רבים. הצורך להיזהר הוא צורך קיומי.

שתף פוסט זה ברשתות חברתיות:
  • gplus
  • pinterest

אודות המחבר

אייל מזרחי

אייל מזרחי

מנכ"ל שותף בחברת - webclub