כיום נמצאים הטפטים כאלמנט עיצובי בבתים ובחללים רבים. מעבר להיותם פתרון זמין וקל לתחלואות קירות רבים, יש והטפטים מהווים מקום לביטוי רחב בעולם העיצובי וזאת בזכות האפשרויות הרבות הקיימות בשוק הן מבחינת הצבעים והן מבחינת החומרים מהם עשויים הטפטים. חומרים אלו כוללים בין היתר יריעות מתכת, פסיפס חרוזים, קש ובמבוק. במאמר זה נכיר יותר לעומק אודות חומרים אלו.

טפטים לקיר

יריעות מתכת

מקורם של יריעות אלו הוא בתהליך עיבוד שנעשה על ידי ריקוע או ערגול של הפח. הפחים היו חומר שבו השתמשו בעת העתיקה ומיוצרים הם ממגוון מתכות כגון פלדה, אלומיניום, בדיל ואבץ כמובן גם לצורכי בנייה, משטחים ומגורים. פחים מכסף, זהב ופלטינה הינם חומרים להם שימוש בתחום הצורפות.

החומר המוכר לכולנו כיום הוא הפח הגלי, המהווה חומר שכיח בעבור מטרות בנייה רבות. הפח הגלי הינו משטח פח דק העשוי מפלדה או פח מגולוון שכופף לכדי צורות של גלים מתמשכות, מה שמעניק לו חוזק רב.

פסיפס חרוזים

טפטים רבים כיום מורכבים בעצם מפסיפס של חרוזים. הפסיפס (מוזאיקה בעברית) הינה יצירת אומנות המורכבת מחלקי סלעים ואבנים קטנות במגוון צבעים לכדי יצירת של תמונה ממש. האבנים משובצות בתור חומרים דביקים, דוגמת מלט, המחברים ביניהם. השימוש בפסיפס ביצירות אומנות הביע פעמים רבות בדגמים של דמויות ובעלי חיים. בתקופות אחרות שימש הפסיפס כרצפה במבני ציבור, מקומות קדושים, בתי מרחץ ועוד. איכות תוצר הפסיפס נמדד לא פעם בגודלן של האבנים בהם השתמשו. ככל שהאבנים קטנות יותר ביכולת האמן ליצור יצירה מורכבת יותר בהן נקבל נפח רב של הדמויות המעטרות את היצירה.

קש

מעבר לשימוש בטפטים העשויים קש, חומר זה מן הטבע ידוע כמקור לשימושים רבים אחרים. הקש עצמו הוא גבעול יבש ומהווה חלק מהתוצר הסופי של צמחים כמו החיטה, שעורה ותירס. לקש שימושים רבים ומגוונים. באופן טבעי משמש הוא כחומר בעירה ומשמש הוא כיום אף לייצור דלק. בתרבויות רבות משמש הקש כמשטח לשינה הן עבור בני אדם והן עבור בעלי חיים. הקש מהווה מזון בולט עבור בהמות רבות שנהנות ממנו כמקור לאנרגיה. לבהמות הקש נעכל בקלות ומביא תחושת שובע. לאלו העוסקים בגידול בקר ובהמות הקש מהווה פתרון זול בעבור הזנה של אותן בהמות.

קש מהווה חומר מבודד וידידותי לסביבה ומשתמשים בו לכיסוי גגות. שימוש נוסף בקש הוא בעבור הכנת חומר בנייה (דוגמת טיט) בשל היותו חומר מבודד. יכולת הקש היא גם בעבור מיגון וריפוד חבילות. שנים אחורה היה נהוג למגן בקבוקי יין בעטיפות קש סביב. סוחרי יין רבים טרם זנחו שיטה זולה זו ועדיין משתמשים בקש בעבור משלוחי יין.הקש משמש אף כמוצר בסיס להכנת נייר, בתחום ייצור קשתות, הכנת חבלים, כובעים וסלסלות. שימוש יוצא דופן ומיוחד לקש נמצא ביפן שם מתבצעת עטיפה של עצים בקש זאת על מנת להגן עליהם מנזקי קור. בגידולים רבים פורשים קש על הקרקע זאת על מנת למנוע מפירות רבים להגיע לקרקע מבלי להתלכלך. מעוניינים לרכוש טפטים?

 

שתף פוסט זה ברשתות חברתיות:
  • gplus
  • pinterest

אודות המחבר

אייל מזרחי

אייל מזרחי

מנכ"ל שותף בחברת - webclub