"מנהיגים הם אלה שגורמים לאנשים ממוצעים לעשות עבודה יוצאת דופן" (אלברט איינשטיין).

מנהיגות חברתית היא יכולתו של אדם או קבוצה להוביל אנשים למטרה שמונעת לא רק על ידי האינטרס האישי אלא כשירות לאינטרס הציבורי. מנהיגות זו אינה מתעלמת מרגשות, מזכויות המונהגים ומתייחסת אליהם בצורה שוויונית, מפתחת ומעצימה אותם.

היא גם משפיעה מבחינה חברתית באמצעות מנגנון ההפנמה, כלומר שילוב של ערכי המנהיג כעקרונות מנחים אל תוך התפיסה העצמית של המונהגים.
אחד השינויים המהותיים בגישה למנהיגות חברתית הוא היציאה מהגישה הנאיבית, בה האמינו כי האידאולוגיה לבדה יכולה להניע שינוי, לטובת הפנמה ושימוש נכון בעולם העסקים ובמשאביו לטובת שינוי חברתי וזאת ראינו הלכה למעשה בארגון הפגנות המחאה בקיץ שעבר.

מנהיגות חברתית

המודעות הגוברת לנושאים חברתיים והמחשבה על החברה והחינוך כבסיס לשינוי פוליטי מעצימה בבעלי המוטיבציה להנהגה את הדגש חברתי. כיום קיים דגש לפיתוח מנהיגות כזו במגזר הראשון (הממשלתי) והשלישי (ארגונים ללא מטרת רווח).

המחאה החברתית בישראל

המחאה החברתית בישראל 2011 שמכונה גם מחאת הדיור, ומחאת האוהלים הייתה סדרת פעולות מחאה והפגנות שהתקיימו ברחבי ישראל בקיץ 2011. המחאה התרחבה וכללה נושאים רבים בתחום החברתי-כלכלי. היא החלה בקבוצת מחאה ברשת החברתית פייסבוק.

המטרה הייתה להצמיח מנהיגות צעירה, מנהיגות אכפתית, בעלת מצוינות אישית, רגישות חברתית ויכולת לחולל שינויים בחברה הישראלית. במחאה זו שמענו, חזור ושמוע, כי אין לה מנהיגים, כי כל העם מנהיג את המחאה.

וכך מי שנחשבו כמנהיגים, בין אם בעיני עצמם ובין אם בעיני אחרים, הלכו והתפוגגו ובגלל זה לא הצליחו לממש את כל המטרות שלהן שאפו מתחילת הדרך.

מועצת תלמידים

דוגמא נוספת של מנהיגות חברתית יכולה להיות "מועצת התלמידים" בבית הספר אשר מטרתה היא לייצג את התלמידים ולהיות החוט המקשר והמייצג של כלל תלמידי בית הספר עם המורים ומנהל בית הספר, כל זה תוך חיבור לערכים אותם לומדים, מעורבות חברתית וגיבוש אורח החיים בבית הספר, כנציגי התלמידים. המועצה , הקבוצה החברתית המובילה בבית הספר, דואגת לרווחת התלמידים, שומעת ומביאה לידי ביצוע את הפעולות החברתיות והתרבותיות על פי רצון תלמידים ובהתאמה לתפיסה החינוכית של בית הספר.

אני מאמינה כי לכל אחד יש את היכולת, כמו גם האחריות, לתרום ולהשפיע על הסביבה בה אנו חיים, וכן צריכים לשאוף לעודד את המעורבות החברתית באמצעות התנדבות בקהילה. להשתתף בפעילות בקהילה ולתרגם את הערכים למעשים כיחידים או כקבוצה, במגוון מסגרות – בתי ספר, מרכזים קהילתיים, מועדונים לנוער בסיכון ועוד.

עסקים מומלצים

לסדנאות בתחום מנהיגות חברתית במכון יוספטל לחצו כאן.

שתף פוסט זה ברשתות חברתיות:
  • gplus
  • pinterest

אודות המחבר

יוגב יעקובוביץ

יוגב יעקובוביץ

מנכ"ל שותף בחברת - webclub