בכל תהליך של בנייה או שיפוץ בבטון, לא משנה אם מדובר בחדר בודד או במבנה שלם, יש צורך להשתמש במערבל בטון. במקרים שמדובר במבנים קטנים יחסית, אז נהוג להשתמש במערבל בטון נייח ולא במערבל בטון נייד, קרי משאית.

מערבל בטון נייח מורכב מדוד המכיל מנוע חשמלי, אליו מכניסים את כל החומרים הנדרשים והמנוע גורם לערבול של התערובת שבתוך הדוד. כשהתערובת מוכנה אז ניתן להשקות מהדוד אל דליים או לכל כלי קיבול אחרים את הבטון אשר נוצר בתוך הדוד. בעבר מערבלי בטון נייחים היו פועלים באופן ידני, מה שאילץ את העובדים לסובב את המערבלים השונים בכוח על מנת ליצור בטון, עם הזמן עברו להשתמש במערבלים שכוללים מנוע חשמלי ובכך חסכו עבודה רבה וקשה. כיום השימוש הפופולארי במערבלי בטון הם במערבלים נייחים חשמליים או מערבלים ניידים בדמות משאיות בטון.

היתרון של מערבל בטון נייח הוא כפול. ראשית, ניתן לנייד אותו ממקום למקום באתר הבנייה בקלות רבה. לכאורה היינו חושבים שאם מדובר במערבל נייד יהיה קל יותר לנייד אותו, אך זה לא בהכרח נכון, מאחר ולא כל שטח באתר הבנייה נגיש בפני המערבל הנייד. שנית, מערבל בטון נייח הוא מאוד פשוט ונוח לשימוש, ניתן להשתמש בו לכמויות בטון קטנות ובכך חוסכים באופן ניכר בעלויות החומרים, במיוחד כשמדובר בבנייה או שיפוצים של מבנים או חדרים קטנים.

כיצד קובעים באיזה בטון להשתמש

מערבלי בטון יכולים להפיק סוגי בטון שונים, בטון מותז, דחוס, בטון מזוין, סיבים ועוד. כל אחד מסוגי הבטון יכולים להתאים לבנייה או שיפוצים של מבנים מסוגים שונים. כל אחד מהם, כאמור, יכול להיות מופק על ידי מערבל בטון נייח.

בשביל לדעת באיזה סוג בטון ניתן להשתמש, יש לבחון את השיפוץ או הבנייה שצריך לבצע במקום. מהנדס הבניין או קבלן השיפוץ, הם מוסמכים לקבוע באיזה סוג של בטון משתמשים בתהליך הבנייה או השיפוץ, במקרה כזה יש להפנות אליהם את השאלה באיזה סוג של בטון משתמשים במקום.

בדרך כלל חברות בנייה או חברות שיפוצים, נוהגים לשכור את שירותיהם של חברות אשר אחראיות לייצור הבטון או לפחות, חברות שאחראיות על אספקת מערבלי בטון נייחים וכן ניידים, במידת הצורך. ברוב המקרים נהוג להשתמש בגורם חיצוני, מהסיבה הפשוטה, שזה חוסך באופן משמעותי את העלויות של רכישת מערבלי בטון, אחזקתם וכן הכשרתם של העובדים לצורך הפעלתם והכנת בטון.

שתף פוסט זה ברשתות חברתיות:
  • gplus
  • pinterest

אודות המחבר

אייל מזרחי

אייל מזרחי

מנכ"ל שותף בחברת - webclub