כאשר מדובר על תקלה במכשיר חשמלי, רוב האנשים, מלבד המבינים היטב בתחום, בוחרים לפנות לבעל מקצוע בכדי שיאתר ויתקן את התקלה. הדבר נעשה בצדק. על מנת להתעסק בכל הקשור לחשמל אכן יש להבין בו היטב. עם זאת, עדיין ניתן לפחות לבדוק ולאתר תקלות במכשירים חשמליים בעצמנו באמצעות מכשיר הנקרא רב מודד (או מולטי מטר). מכשיר זה יעזור לאתר בעיות במכשיר חשמלי, להבין מה יש לתקן בו. גם אם התיקון עצמו לא יתבצע על ידנו, לפחות נבין טוב יותר מה הבעיה ומה יש לעשות. כך קטן הסיכוי לכך שהחשמלאי ימציא תקלות שמעולם לא היו רק בכדי להרוויח עוד כמה שקלים. אז מהו רב מודד ואיך עובדים איתו?

רב מודד

השימושים של הרב מודד

רב מודד נועד למדידת מספר פרמטרים הקשורים בחשמל ומגדירים את אופן עבודתו של המכשיר החשמלי. ישנם שלושה פרמטרים מרכזיים אותם נמדוד באמצעות המכשיר. אחד מהם הוא התנגדות. כאשר מכשיר תקין והוא במצב של On כמעט שלא צריכה להיות התנגדות. אם ישנה התנגדות כנראה שישנה תקלה כלשהי. את ההתנגדות מסמנים באמצעות האות היוונית אומגה והיא נמדדת ביחידות Ohm (אוהם). פרמטר נוסף הוא הזרם הנמדד ביחידות אמפר או מיליאמפר. משמעות הזרם הוא כמות האלקטרונים העוברים ביחידת זמן. פרמטר שלישי הוא המתח החשמלי הנמדד ביחידות וולט. פרמטר זה משקף את עוצמת הזרם- העוצמה אליה יכול הזרם החשמלי להגיע.

מה עושים ואיך מודדים

רב מודד מורכב מחלק מרכזי עליו ישנם חוגה ומסך ומשני פרובים- אחד אדום ואחד שחור. כל אחד מהפרובים מחובר בקצהו האחד לרב מודד ובקצהו השני ניגע במכשיר אותו אנו בודקים. בעזרת קצה הפרוב האדום המחובר לרב מודד נסמן את סוג המדידה שאנו מבצעים: האם אנו מבצעים בדיקת מתח, התנגדות או זרם. הקצה יוכנס לשקע המציין את סוג המדידה המתאים. סוג המדידה יסומן בעזרת האות המציינת אותו: V למתח, אומגה להתנגדות ויחידות אמפר או מיליאמפר לזרם. את הקצה הפרוב השחור המחובר לרב מודד אין צורך להוציא. הוא מחובר לשקע המסמל את הארקה. ליד שקע זה יהיו כתובות האותיות COM עם סמל משולש המורכב משלושה קוים אופקיים. החוגה נועדה לקבל תוצאה מדוייקת יותר. נכוון את החוגה לפני המדידה לערך המקסימלי אותו נרצה לבדוק. עם קצה הפרוב האדום והשחור ניגע במכשיר אותו אנו בודקים. אם מדובר למשל על בדיקת מתח של סוללה, ניגע עם הקצה האדום בפלוס של הסוללה ועם השחור במינוס. את הקצה האדום המחובר לרב מודד נכניס לשקע המציין מתח.

שתף פוסט זה ברשתות חברתיות:
  • gplus
  • pinterest

אודות המחבר

אייל מזרחי

אייל מזרחי

מנכ"ל שותף בחברת - webclub