מי שקצת מתעסק בגידולים או אפילו סתם גנן חובב, גם אם ברמה של אהבה לצמחים ולפרחים שגדלים בעציצי הבית והרצון לדאוג להם בצורה הטובה ביותר והנאה מההתעסקות בזה – ככל הנראה יכיר את הגידול ההידרופוני. ואם אתם לא מכירים וזה כן מעניין אתכם מסיבה כלשהי (אולי משחקי טריוויה או שיחות סלון של גננים), אפשר להסביר את הקונספט של גידול הידרופוני די בקלות, שכן חצי מההסבר כבר טמון בשמו.

 

משמעות המילה הידרו ביוונית, היא מים או נוזל, ועל זה בעצם מתבסס הגידול הזה, ממש בגדול. הגידול מבוסס המים, מאפשר סוג של מערכת אקולוגית מוקטנת שניתן להעריך, לאמוד ולהפעיל עליה מידה דע גדולה של בקרה ושליטה. אפילו חיזוי לעתים. זאת אומרת שאם פעם הייתם קונים עציץ במשתלה ומתרגשים ממנו כל הדרך הביתה ומתרגשים ממנו אחרי שהנחתם אותו בפינה החדשה שלו בבית ובהשקיה הראשונה, השלישית והחמישית ואז בפעם העשירית, כשהבנתם שמשום מה הוא גוסס גם כשאתם משקים ואתם לא מבינים איפה הלכתם לאיבוד ומה עשיתם לא בסדר. הרי פעלתם לפי כל ההוראות.

 

הגידול המסורתי המוכר לנו הוא הרבה פעמים סוג של לקיחת סיכון או הימור מסוים, לפחות אצל רובנו, הלא מומחים, מגדלי הבית הסטנדרטים. אנחנו מקבלים את ההוראות במשתלה או בגוגל ומנסים הכי טוב שאנחנו יכולים לעקוב ולציית להן. איכשהו זה לא תמיד עובד, כי זה תלוי בלא מעט גורמים וסיבות. הגידול ההידרופני, מאפשר קצת יותר דיוק, בקרה ואחוזי הצלחה.

בניגוד לשיטות הגידול המוכרות, כאן ניתן למדוד ולאמוד את מידת הלחות שהצמח מקבל, כמה הוא צריך, כמה השקנו וכמה עוד צריך להשקות וכן הלאה.

 

שוני נוסף בגידול ההידרופוני, מלבד הקלה בטיפול ובגידול והצלחה גדולה יותר בהם, הוא האלמנט העיצובי והוויזואלי, וכן החומרים שנעשה בהם שימוש. הגידול ההידרופוני מציע מבחר של סוגי חומר המשמשים מצע לגידול, במקום האדמה הרגילה והדשן המוכרים.

ישנם משטחים שונים ומגוונים למטרות גידול, הבאים בצורות ושלל עיצובים וצורות ויכולים להשתלב ולהטמע בכל מני סוגי חללים, כאשר אין צורך ממשי באדמה., מה שגם מונע לכלוך פעמים רבות. מצעי הגידול יכולים להיות מבוססי חול, צמר סלעים, אבני טוף, פרלייט, תמיסות מזון שונות ועוד חומרים שונים.

 

למעשה, מצעי הגידול עצמם, הם חלק גדול במה שמאפשר את אותה בקרה שהזכרתי קודם. ישנן דרכים וכלי מדידה שניתן להחדיר אל תוך המצע וכך לשמור על רמה גבוהה ומדויקת יותר של מעקב אחר התפתחות הצמח והתנאים, אותם בעצם אנחנו קובעים מראש פחות או יותר. בניגוד לגידול אליו אנחנו רגילים ובו "מה שקורה קורה, אולי יצליח ואולי לא". בצורה כזו, הגידול ההידרופוני בעצם גם נותן חיזוי מסוים לצמח וגם מאפשר לנו לדעת מה מצבו בכל שלב. חשוב כמובן להבין את התחום ואת המערכת הקטנה שיצרתם ולהשתמש בתמיסות המזון המומלצות, בכמות הנכונה ובדשן ההידרופוני המתאים.

 

לסיכום, הגידול ההידרופוני גם מאוד תורם לעיצוב החלל, לא תופס מקום רב והצמחייה גדלה יפה ביחס לגודל מצעי הגידול. דבר יפה נוסף הוא, טיהור האוויר באותו חלל על ידי הצמחייה.

שתף פוסט זה ברשתות חברתיות:
  • gplus
  • pinterest

אודות המחבר

אליחי רובין

אליחי רובין

מנכ"ל חברת קידום כהלכה